Odbiór domu z rynku pierwotnego

Zamieszkanie we własnym domu to marzenie wielu z nas. Czasem jednak droga do otrzymania kluczy i odbioru domu w stanie deweloperskim jest trudna i kręta, nieraz bywa poprzedzona długotrwałymi staraniami o kredyt. Nic więc dziwnego, że kiedy ten moment następuje, chcemy maksymalnie przyspieszyć wszystkie formalności związane z odbiorem domu.

Problem w tym, że pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a już zwłaszcza w tak istotnej kwestii, jaką jest odbiór domu. Potrzebna jest cierpliwość, wnikliwość i dokładne spojrzenie na stan budynku. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który ma doświadczenie w fachowych inspekcjach: wie, na co zwrócić uwagę, i jak nie dać się oszukać lub po prostu wprowadzić w błąd. Na czym wobec tego polega profesjonalny odbiór domu z rynku pierwotnego?

Odbiór domu od dewelopera to najogólniej mówiąc dogłębna analiza stanu budynku, zbadanie wszystkich wad ukrytych oraz porównanie nieruchomości z projektem. Nie ma przecież nic gorszego, niż przekonać się, że rachunek za ogrzewanie — po nagłym spadku temperatur — wyniósł równowartość naszej miesięcznej pensji, po-nieważ budynek nie ma odpowiedniej izolacji lub okna nie są należycie wyregulowane. Właśnie tego typu nieprzyjemności możemy uniknąć, decydując się na fachowy odbiór domu.

Odbiór mieszkania z rynku pierwotnego

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim wydaje się bardzo bezpiecznym rozwią-zaniem, dlatego niezwykle łatwo o wniosek, że samodzielny odbiór mieszkania nie będzie stanowił problemu. Z takiego założenia wychodzi większość właścicieli nowych mieszkań. Nie zastanawiają się nad tym, czy i dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty i zdecydować się na profesjonalny odbiór mieszkania. Natomiast przypominają sobie o tym, gdy jest już za późno.

Zniechęca na pewno fakt, że taka usługa — przynajmniej w przypadku odbioru mieszkań od dewelopera — jest nadal bardzo mało popularna. Skoro nasi przyszli sąsiedzi (a mieszkań wokół jest przecież kilkadziesiąt, a nawet kilkaset) rezygnują z fachowego odbioru mieszkania, dlaczego my mielibyśmy postąpić inaczej? I co może się wydarzyć, jeśli nie zdecydujemy się na taki — w gruncie rzeczy —niepopularny ruch?

Odbiór mieszkania w obecności specjalisty polega na dokładnym sprawdzeniu stanu lokalu. Pamiętajmy, że mimo że mieszkania wyglądają niemal identycznie i budowane są według tego samego klucza ich właściciele niekoniecznie muszą borykać się z tymi samymi problemami. Ponadto to nie sąsiad, ale my będziemy mieszkać w tym konkretnym lokalu. I to my możemy mieć problem z pękającymi ścianami, niesprecyzowanymi wyciekami czy nieszczelnymi oknami. Dlatego decyzja o fachowym odbiorze mieszkania znajduje się tylko i wyłącznie po naszej stronie.