Czeka Cię odbiór mieszkania i nie wiesz, jak się do tego przygotować? W tej sytuacji garść informacji uzyskanych wcześniej może znacznie podnieść jakość odbioru technicznego oraz pozwoli Ci uniknąć problemów w przyszłości. Zacznijmy zatem od okien. Jak sprawdzić, czy okna w naszym wymarzonym lokum utrzymane są w dobrym stanie, a przy tym zostały odpowiednio zamontowane i zabezpieczone?
Pierwsza sprawa to umycie okien przed umówioną datą odbioru mieszkania. Szczerze polecam sprawdzoną firmę, która zrobi to skutecznie i nie spowoduje żadnych zniszczeń, bo – to bardzo ważna sprawa – podczas czyszczenia okien zaraz po pracach budowlanych najłatwiej o zarysowania i uszkodzenia! Najlepiej by firma sprzątająca do mycia okien użyła parownicy. Warto tu dodać, że przed odbiorem technicznym powinny być umyte nie tylko szyby, ale także ramy zewnętrzne i wewnętrzne oraz profile w środku.
Odbiór techniczny szyb
Jeśli zauważymy jakąś „rysę na szkle”, koniecznie zgłośmy ją do ekspertyzy, wpisując do protokołu odbioru mieszkania wszystkie niepokojące nas symptomy. Jeśli zarysowanie powstało wskutek mycia szyb, może zostać z nami już na zawsze, dlatego tak dużą wagę przykładam do samej procedury mycia okien.
Zdarza się też, że zarysowania zostają zakwalifikowane do usunięcia. Po takiej procedurze konieczne jest sprawdzenie, czy widoczność szyby jest dobra, bo jeśli nie, może to świadczyć o powstaniu tak zwanej „soczewki”, co zmusi nas do wymiany szyby. Należy uważać także na różnego typu pęcherzyki powietrza, które tworzą się na szybie. One także mogą spowodować konieczność wymiany szyby, ponieważ jest to wada fabryczna powstająca jeszcze na etapie produkcji.
Ocena techniczna ram i skrzydeł
Podczas odbioru technicznego okien warto też skontrolować zawiasy. Mianowicie sprawdzić, czy nie skrzypią, i czy skrzydło nie zamyka się samo (może się zamykać tylko do kąta 45 stopni). Zawsze też doradzam moim klientom, by na tym etapie dopytali o termin regulacji okien oraz liczbę takich kontroli w ramach gwarancji (zwyczajowo regulacje odbywają się jedno-, dwukrotnie).
Zwróćmy też uwagę na uszczelki, to znaczy sprawdźmy, czy: uszczelki przylgowe (wokół ram i skrzydeł okiennych) nie opadają i nie odklejają się, uszczelki przyszybowe nie są pofalowane, uszkodzone lub zabrudzone, a uszczelki przeciwkurzowe (w dolnym rogu rowków w wewnętrznym profilu okna) znajdują się na wyposażeniu, bo jeśli nie, to można nawet samemu w nie zainwestować. Jak sama nazwa wskazuje, uszczelki przeciwkurzowe mogą znacznie pomóc w utrzymaniu czystości, dodatkowo można je potraktować jako wskaźnik dobrego wyregulowania okna. Jeśli przy zamykaniu okna skrzydło zahacza o tę uszczelkę, warto ten problem zgłosić podczas odbioru mieszkania i domagać się ponownej regulacji okna.
Sprawdzenie szczelności okien
Muszę tutaj zdementować plotkę, jakoby szczelność okien dało się ocenić przy użyciu zwykłej kartki. Chodzą słuchy, że wystarczy kartkę włożyć do okna, a jeśli jest ono nieszczelne, to kartka przy próbie jej wyciągnięcia wysunie się. Obecnie okna są tak skonstruowane, że nawet niedociśnięte uszczelki do ramy i tak “nie pozwolą” tej kartce się wydostać ze względu na dość skomplikowany kształt profili. Nie jest to zatem sposób, na którym w jakimkolwiek stopniu możemy się opierać.
Podczas odbioru technicznego naszego przyszłego miejsca zamieszkania warto skorzystać z metody, którą polecam przy sprawdzaniu szczelności okien, i która jest niezawodna niezależnie od pory roku czy pogody. Chodzi o wykonanie badania termicznego wysokiej jakości kamerą termowizyjną. Konieczna jest również wysoka rozdzielczość takiej kamery, dlatego warto tutaj zainwestować w naprawdę profesjonalny sprzęt oraz doświadczonego operatora.
Na zakończenie pozostawiam kwestie związane z estetyką okien, która choć nie najważniejsza, to też przecież jest istotna. Konieczne jest dokładne sprawdzanie profili okna od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Mogą bowiem być obite w wyniku działań budowlanych albo mocno zabrudzone, które to zabrudzenia można usunąć tylko specjalnym środkiem (mamy prawo dopominać się tego od dewelopera). Uwaga też na tak zwane „zaprawki”, które może zaproponować firma od okien w przypadku odprysków okleiny. Mogą one dać dużo gorszy efekt, dlatego warto wiedzieć, że nie trzeba się na to zgodzić.
I jak, odbiór mieszkania pod kątem sprawdzenia okien oswojony? Nieco więcej możesz też przeczytać w moim artykule w Dwutygodniku Krakowskim:
http://bit.ly/odbioryOkna